A Pat Parelli féle módszerrel 2011 februárjában ismerkedtem meg, amikor oktatóm szólt, hogy kísérletezne velem, hogy tudja-e oktatni, és ha igen, akkor helyesen-e. Azóta is játszunk. A 7 játékot már ismerjük, és amikor kedvünk tartja, akkor játszunk is velük. 2011 júliusában átléptünk a lovaglós részébe, ami igen nehéz, de kitartással és türelemmel minden sikerülhet. Számomra nagyon hasznos, hiszen egy teljesen új világ nyílik meg az ember előtt: az ő nyelvükön beszélni. Egyáltalán nem egyszerű, de nagyon jó, mert a lótól azonnali visszajelzést kap az ember. Erőszak nincs benne, csak határozottság.
F E L A D A T Ö T L E T E K
A 7 J Á T É K
Videó: http://www.youtube.com/user/MyLittleRudyPepy?feature=mhee#p/a/u/0/R_GEc1uuk-0
Barátkozós játék
Ezzel a játékkal kezdődik a Parelli 7 játéka. Megmutatjuk a lónak barátkozó szándékunkat, továbbá, hogy az eddig érzékeny és nem, vagy nehezen megérinthető (pl. fülek) testrészeket is megérinthessük. Rudy a füleit nem hagyta, hogy megérintsük, kantározásnál volt, hogy a fejét rángatta. Ez mára már nem mondható. A másik, amit megmutatunk a lónak az, hogy a répabottal nem bántani akarjuk, csupán kezünk meghosszabbítására használjuk, és ne féljen tőle, akárhogyan is csapkod vele az ember a ló mellett vagy fölött.
Sündisznós játék
Ezzel a játékkal a ló oppozíciós reflexét alakítjuk át. Tehát a kaktusz-szerű nyomásra ne rátámaszkodjon, hanem ellépjen előle. Amint ellép, a nyomás megszűnik. Nagyon nehéz az időzítés, hogy jókor szüntessük meg a nyomást. Sok gyakorlást igényel.
4 fokozat van, amellyel a nyomást mérjük a lóra (répabottal): szőr, bőr, hús, csont. A szőr fokozaton éppenhogy hozzáér a lóhoz a répabot, és ez fokozódik, így lép át a többi fokozatba. Amint a ló enged valamelyik fokozaton, a nyomás megszűnik.
Hajtós játék
3 zónát érintünk ezzel. Az első a hátsó lábak oldása, tehát a ló az első lábak körül forog el, szembekerülve az emberrel. Ez nagyon hasznos akkor, amikor a ló el akar húzni. Egyszerűen a ló farára néz az ember, és a ló máris szembefordul az emberrel.
A második az eleje elfordítása a hátsó lábak körül. A hátsó lábaknak nem szabad elemelkedniük a talajtól. Nehéz, hogy a megfelelő zónában álljunk, miközben ezt kérjük a lótól.
A harmadik a hátrahajtós játék. A lóval szemben állva hátrafele küldjük. Itt is 4 fokozat van, de nem a sündisznós játék 4 fokozata. Először csak nézzük a lovat, határozottan és elváróan, ezzel összefolyik a répabot felemelése, következik a répabot enyhe, de ütemes mozgatása. Ezután jön a még mindig ütemes, de erősebb mozgatás, végül pedig a kötélre csapás. Ezek úgy működnek mint a sündisznós játéknál. Amint ellép a ló, a répabot megáll, a nyomás megszűnik. Egy idő után kötél nélkül csinálják, ahogyan mi is néha, de itt fennáll a lelépés veszélye, tehát meglóghat a ló :P
Jojó játék
A hátrahajtós játékhoz hasonlít leginkább, de itt nincs répabot, csupán a mutatóujj jobbra-balra mozgatása. Először csak nyújtott kézzel mutatjuk a lónak, hogy hátra, aztán ismét jobbra-balra kicsit és ütemesen, majd erősebben, végül pedig teljes karból mozgatás. A kötélen megy át minden, hiszen a parelli kötőféken a csomók ezeket a jeleket viszik át. Később szintén kötél nélkül zajlik a történet.
Kör játék
A kör játéknak 2 része van: a küldés és a behívás. Fontos, hogy a ló az általunk kigondolt jármódban haladjon, lehetőleg élénken. A behívás a hajtós játékkal kapcsolódik össze. Amikor a ló elhaladt mögöttünk, hátrafordulunk, hátranézünk a farára, és ezzel együtt elindulunk hátrafele futásban. Később ezt kötél nélkül is lehet játszani, és mindaddig küldeni kell a lovat, amíg nem hajlandó odajönni hozzánk.
Oldalazós játék
Ahogyan a többi játékot, ezt is lehet kötél nélkül játszani. Itt is vannak fokozatok, habár nem olyan részletesek mint pl a hajtós játékban. Először csak nézzük a lovat, hogy gyerünk menjünk, aztán picit mozgatjuk a répabotot, majd egyre jobban, egyre jobban és a végén pedig hozzá is érintjük a lóhoz. Nehéz megtalálni, hogy hol kell állnia az embernek ahhoz, hogy az elejét és hátulját is vigye. Ez lófüggő.
Rés játék
A legtöbb ló fél a szűk résektől, és ezeken nem szívesen megy át. Ez a játék ezzel foglalkozik. A kerítéstől az elején messzebb állunk, és köztünk és a kerítés között küldjük át a lovat, majd először az elejét küldve, majd a hátuljára nézve a fal mellé állítjuk a lovat.
A 7 játékon túl ...
Amint az ember a 7 játékon túllép, következnek azok a dolgok, amiket az ember szívesen csinál. A lovaglás. Persze előtte még van 1-2 feladat, mint például a fej bekérése még földről, a fej leengedése. Lóhátról is először csak állításban dolgozunk. Fejbekéréssel kezdődik, majd a ló feje előtt a kötél átlendítése. Ezután a far elfordítása következik, amit a fej bekérése után teszünk. Nagyon fontos, hogy a fej bekérésénél NE befolyásoljuk a lovat az ülésünkkel és a lábunkkal. Tehát az ülés laza, a láb pedig inkább eltart a lótól. Az elején mi is forogtunk körbe-körbe, de ma már szépen beadja mindkét irányba a fejét (még jobbra is, ami a gyenge). Ha ezek a feladatok stimmelnek, jöhet az állítás gyakorlása. Ezt a külső parellis szár felemelésével érhetjük el. Először csak finoman felemelni, és egyre fokozni a nyomást, ha a ló nem áll meg. Amint megállt, a szár teljes hosszában enged. Ezt addig kell gyakorolni a lóval, amíg nem érti. Következik a természetes lovaglás legalapabb dolga, a fókusz! Rá kell meredni egy tárgyra, és hogy oktatóm szavaival éljek: semmi és senki ne vegye le a szemedet a kijelölt tárgyról vagy akármiről. Tehát. Ha megijed a ló ha nem, akkor is ugyanarra a pontra kell koncentrálnod, ahova menni akarsz. Ezt sokáig kell gyakorolni, mire a ló is érti. Először lépésben, majd ügetésben, végül pedig vágtában. Mi az ügetésig jutottunk eddig, de ez az a lovaglás és lóval való foglalkozás, amit nem szabad elsietni. Különben az egészet kezdhetjük elölről.
Továbbá a földről játszható feladatok közé tartozik a lóval futás. Fontos, hogy a ló tartsa tiszteletben az ember személyes terét. Ennek fordítva is érvényesnek kell lennie. Az első és legfontosabb, hogy a répabotot ezúttal nem karunk meghosszabítására, hanem a nemlétező farkunk pótlására használjuk. Tehát. Ha azt szeretnénk, hogy a ló utánunk jöjjön, akkor a répabottal egy körfélét kell leírni a levegőben, és úgy először a földre csapni. Érdemes 1-2× csak a földre csapni, és azután a lóra. Nem baj, ha először megijed és fél. Kötéllel kell az elején játszani, hogy ilyenkor rávezessük a megoldásra, és a meglógást is kivédjük. A ló rá fog jönni, hogy te hívod. És néhány kép:
Hátralépés
Továbbá mindenféle játékokat lehet játszani a lóval, a bizalom fejlesztése érdekében. A labdázás jó játék lehet, habár mi még nem próbáltuk. Amit viszont próbáltunk, az a zörgő háló alatt való átsétálás :P Hogy értsétek, mutatom:
|